luni, 23 martie 2015

Sindromul picioarelor neliniștite


Cauzele specifice ale sindromului picioarelor neliniștite nu sunt cunoscute, dar acesta afectează milioane de oameni.

Șansele de a dezvolta sindromul picioarelor neliniștite crește o data cu vârsta. Mai mult de o persoană din 10, cu vârsta peste 65 de ani este afectată. Dar de acest sindrom pot suferi chiar si copiii.

Acest sindrom a fost descris pentru prima dată în 1945 de către un specialist  suedez de neurologie Karl-Axel Ekbom.
Femeile sunt mai susceptibile de a fi afectate decât bărbații mai ales în ultimele câteva săptămâni de sarcină.
La copii, sindromul poate fi diagnosticat în mod greșit ca "durere de creștere". Simptomele de obicei se agravează pe măsură ce oamenii îmbătrânesc.

Sindromul picioarelor neliniștite este o afecțiune cronică, perturbatoare în cazul în care o simte ca un îndemn de a mișca picioarele, de asemenea o senzație neplăcută, cum ar fi durere, senzație de mâncărime sau gâdilat în mușchi în timp ce încerci să dormi culcat. În multe cazuri de picioare neliniștite, manifestarea simptomelor este ușoară, dar, în cazuri mai severe, simptomele pot fi de multe ori intolerabile.

Atunci când aveți sindromul picioarelor neliniștite, o noapte fără somn vă poate face viața și mai grea. Te poți simți atât de obosit încât să iți vină sa plângi.

Foarte mulți oameni suferă de acest sindrom, deoarece au lipsă serioasa de magneziu.

E prea greu sa înțeleagă medicii? Sunt atât de capturați de paradigmele farmaceutice încât nu pot vedea răspunsul ușor?


Cea mai mare parte a populației are deficit de magneziu și problema se înrăutățește datorita conținutului nutrițional în scădere în produsele alimentare. În plus, toate produsele alimentare albe, orez alb, pâine alba, zahăr alb, sare alba și spaghete albe au tot magneziul scos.

Cel mai bun tratament al sindromului picioarelor neliniștite este cu orice formă de magneziu, deoarece magneziul relaxează mușchii și nervii. Mai mult decât atât, calciul determină contracția fibrelor musculare scheletice, pe când  magneziul provoacă relaxare. Când există prea mult calciu și insuficient magneziu în interiorul unei celule, puteți obține contracția musculară susținută: spasme și uneori chiar convulsii.

Pentru a duce sarcina la bun sfârșit și pentru o naștere ușoară, femeile însărcinate trebuie să facă băi cu ulei de magneziu.

Uleiul de magneziu aplicat prin pulverizare de 2 ori pe zi pe genunchi și picioare, combinat cu suplimente orale de magneziu poate face ca simptomele de picioare neliniștite să dispară.

Eu folosesc  ulei de magneziu  pulverizat de 1-2 ori pe zi pe picioare sau mâini. De asemenea mai folosesc zilnic și magneziu oral ân formă ionica, pentru a fi în formă în fiecare zi.

Magneziul este un mineral esențial care joacă un rol important în funcționarea sistemului musculo-scheletic. Magneziul permite mușchilor să se relaxeze, oferind un efect calmant, care permite o relaxare profundă și un somn mai bun.

miercuri, 17 iulie 2013

Uleiul de magneziu


Suplimentarea cu magneziu este de fapt esențiala pentru toată lumea de azi, dar trebuie se acorde o atenție deosebită la metoda de suplimentare, deoarece acest lucru este esențial din punctul de vedere al utilizării eficiente. Magneziul este slab absorbit pe cale orală, maxcim 30% din magneziul inghitit se absoarbe in organism. De aceea, am putea începe cu preparate injectabile, injectiile cu magneziu  pot garanta 100% ca aduc sus nivelul de magneziu ceea ce magneziul oral nu poate garanta.
 
Numit ulei de magneziu (clorura de magneziu), este o substanță naturală, care poate fi aplicata pe piele sau turnat în baia "ca sare de baieȚ. Clorura de magneziu, aplicat transdermic este sistemul ideal de livrare de magneziu cu beneficii medicale, fără egal în întreaga lume de medicina. Cu toate acestea, nu este nevoie de un medic pentru a prescrie sau să administreze. Se poate relaxa într-o baie de medicament, fără prescripție medicală sau pur și simplu pune-l pe piele sau pe cineva ca ulei de masaj  pentru efectul sublim.

Livrarea de medicamente transdermic  este, în general, considerata mai sigura, mai eficienta, mai convenabila și mai puțin dureroasa decât preparatele injectabile .

Ceea ce am descoperit este ca clorura de magneziu, aplicat transdermic, este ideala pentru sistemul de aprovizionare cu magneziu - cu beneficii de sanatate fără egal în întreaga lume a medicinii.  Nu există nici un medicament minune, care poate pretinde, în clar, ceea ce clorură de magneziu poate face. Cei mai mulți oameni vor simti imbunatatiri in starea lor de sănătate atunci când acestia vor avea impregnate tesuturile cu niveluri de magneziu într-un mod eficient.

Magneziul un miracol prea puțin mediatizat

 Magneziul este un mineral esenţial folosit de sute de reacţii biochimice, ceea ce este esenţial pentru sănătate. Deficienţele de magneziu masive din populația generală au condus la un val de decese subite coronariene, diabet, accidente vasculare cerebrale şi cancer
Chiar şi un deficit uşor de magneziu poate provoca sensibilitate crescută la zgomot, nervozitate, iritabilitate, depresie psihică, confuzie, convulsii, tremurături, teamă şi insomnie.

Dieta modernă, cu o supra-abundenţă de cereale rafinate, alimente procesate şi zaharuri, conţine foarte puţin magneziu. Chiar şi magneziul din interiorul cerealelor integrale şi legumelor proaspete a scăzut constant în ultimii ani, din cauza epuizării de minerale în solurile noastre, făcând suplimentarea magneziu necesara pentru majoritatea oamenilor. Eu recomand utilizarea de clorură de magneziu transdermic (in baie) ca fiind cel mai eficient mod de a îmbunătăţi
repede nivelul de magneziu in organism.
 
Multe laboratoare sau doctori nu includ în analizele de rutină la sânge şi magneziemia adică nivelul magneziului în sange, iar mulţi dintre doctori nu au habar că pacienţii lor au deficit de  magneziu, insă magneziul este responsabil de mult mai multe boli decat alte minerale. 
Milioane de oameni suferă de diferite boli si isi tratează simptomele cu medicamente scumpe când ei ar putea fi trataţi cu suplimente de magneziu. Foarte puţini oameni cunosc rolul enorm al magneziului în organismul lor, magneziul fiind de departe cel mai important mineral din corp.
Dupa oxigen, apa si hrana de bază, magneziul este cel mai important element de care avem nevoie, dar prea putin ştiut.
Este mai important decat calciu, potasiu, sodiu si regleaza activitatea celor 3 minerale. Mii de oameni suferă zilnic de deficit de magneziu fără să știe acest lucru.
Multe persoane se intreabă "De ce sunt deshidratată şi imi e sete dacă beau atât de multă apă?". 
Sete inseamna nu lipsa apei ci inseamnă lipsa unui electrolit. 
Toti acei ani în care doctorii obişnuiau să spună pacienţilor ca totul e doar în mintea lor au fost ani de ignoranţă medicală.
Este un chin să ai deficit de magneziu la un nivel mai mic sau mai mare. 
Deficitul de magneziu  perturbă somnul şi nivelul de stres de fond şi o serie de alte lucruri care se reflectă asupra calităţii vieţii. 

vineri, 7 iunie 2013

Cum sa evitam indigestia


Indigestia, numita si dispepsie, se manifesta prin senzatii de disconfort, balonare, greata si arsuri. In majoritatea cazurilor problemele nu sunt foarte grave si pot fi remediate cu ajutorul medicatiei specifice, doar in cazurile in care neplacerile persista si simptomele sunt severe se recomanda consult medical.
Iata cateva reguli ce trebuie respectate pentru a evita indigestia:
  • Evita mancarurile grase sau condimentate in exces iar daca nu le poti evita incearca sa le asociezi cu legume si verdeata pentru a usura digestia
  • Mananca portii mai mici si mai des, evita ingerarea unor cantitati mari in cadrul aceleasi mese
  • Nu fuma inainte de masa si incearca sa eviti stresul
  • Nu consuma bauturi in timpul mesei si chiar in primele 30 minute dupa masa
  • Nu te culca sau aseza la orizontala imediat dupa masa, poti face o mica plimbae pentru a favoriza digestia
  • Sucul de ghimbir sau ghimbirul asociat cu miere este perfect dupa o masa grea, strugurii sunt de asemenea alte fructe care elimina senzatia de iritatie a stomacului
  • Ceaiul de musetel si menta sunt bune pentru a calma efectele indigestiei
  • Ananasul in special sucul de ananas contine bromelina care previne indigestia, de aceea un pahar consumat inainte de masa face minuni
  • Un efect excelent l-a demonstrat si extractul de frunza de anghinare

vineri, 15 martie 2013

Grepfruitul un aliment care iti poate face rau!

Dacă urmezi un tratament trebuie să întrebi medicul despre posibilele alimente care interacţionează cu efectul medicamentelor pe care le iei.
De exemplu grepfruitul este un aliment care pot să-ţi facă rău si trebuie să il eviţi atunci când urmezi un tratament medicamentos, deoarece poate să-ţi pună sănătatea în pericol, potrivit prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi.
Grepfruitul interacţionează cu peste 200 de medicamente blocand descompunerea medicamentelor şi împiedicand eliminarea lor, precum şi a toxinelor, explică specialistul în nutriţie.
Nu consuma grepfrut dacă urmezi un tratament cu:
* anticoncepţionale.
* medicamente anxiolitice, de tip Xanax (benzodiazepine), buspirone
* medicamente antidepresive: Zoloft
* antialergenice, antihistaminice: Allegra (cetirizine)
* antibiotice: Eritromicina, Claritromicina, Itraconazol (antifungic)
* hormoni: estradiol
* stimulenţi: cafeina, efedrina
* antivirale: Saquinavir mesylate (inhibitor de proteaze)
* antiaritmice cardiace: Cardarone (amiodarone), Quinidina
* boli de inimă, accident vascular cerebral, anticoagulante: Coumadin (warfarina), anisindiona, dicumarol
* imunosupresoare: Cydosporina
* cancer: Tamoxifen, Vincristine, vinblastine, ifosfamide, etoposide, cyclofosfamide
* epilepsie: Tegretol (carbamazepine)
* HIV-SIDA: Viracept (nelfinavir, inhibitor de proteaze), Norvir (ritonavir, inhibitor de proteaze)
* tratamente pentru prostată: Proscar (finasteride, dutasteride, duagen)
* disfuncţii erectile: Viagra (sildenafilcitrat), Cialis (tadalafil)
* maladii cardiace, hipertensiune arterială, blocanţi ai canalelor de calciu: Adalat (nifedipine, inhibitor al canalelor de calciu), Plendil (felodipine), Verapamil (inhibitor al canalelor de calciu)
* hipercolesterolemie: Zocor, Crestor, Lipitor
* astm şi emfizem: Wellbutrin (teofilina, aminofilina, bronhodilatatori xantinici)
* antialgice: Codeina (narcotic)

joi, 24 mai 2012

Comercianţii de boli inventate. Buyology - Ştiinţa manipulării consumatorilor.  Cu treizeci de ani în urmă, părea o glumă.
 În pragul pensionării, Henry Gadsden, managerul colosului farmaceutic "Merck", se confesa revistei "Fortune", arătându- şi dezamăgirea că uriaşul potenţial de producţie al firmei sale este destinat doar bolnavilor. El visa ca "Merck" să devină un fel de "Wrigley" şi, după modelul marelui producător şi distribuitor de gumă de mestecat, să "vândă la toată lumea". Inclusiv oamenilor sănătoşi. Trei decenii mai târziu, visul răposatului Gadsden a devenit realitate. Strategiile de marketing ale marilor firme farmaceutice ţintesc din ce în ce mai agresiv către oamenii sănătoşi. Suişurile şi coborâşurile vieţii devin tulburări mentale; slăbiciuni sau stări mai proaste, altminteri dintre cele mai obişnuite, sunt transformate în afecţiuni înfricoşătoare, şi din ce în ce mai mulţi oameni normali ajung bolnavi peste noapte. Într-o carte din 2005, "Selling Sickness. How Drug Companies Are Turning Us All Into Patients", Alain Cassels (cercetător în politica medicamentelor, la Universitatea Victoria din Canada) şi Ray Moynihan (journalist specializat în sănătate) fac o radiografie necruţătoare a strategiilor de marketing cinice, atunci când nu sunt pur şi simplu criminale, ale producătorilor de medicamente.
Cei doi cercetători dezvăluie cum, prin campanii de promovare concertate, industria farmaceutică mondială, cu o cifră de vânzări de circa 500 miliarde dolari anual,exploatează perfid temerile cele mai profunde ale omului: de moarte, de şubrezire fizică, de boală etc. Pe măsură ce,  în ţările dezvoltate, majoritatea locuitorilor se bucură de o viaţă mai lungă, mai sănătoasă, mai dinamică, cu atât campaniile publicitare îi transformă pe cei grijulii cu sănătatea l! or, în panicaţi pur şi simplu.
 Probleme minore sunt descrise ca tulburări extrem de grave, care necesită îngrijiri grabnice. Astfel, timiditatea se transformă în "anxietate socială", iar tensiunea premenstruală devine "tulburare disforică premenstruală". Simplul fapt de a fi expus la un risc patologic devine patologie în sine. Epicentrul acestui tip de comerţ sunt Statele Unite. Americanii reprezintă 5% din populaţia lumii, dar primesc 50% din medicamentele prescrise pe glob. Cheltuielile populaţiei cu sănătatea s-au dublat în ultimii şase ani, din cauză că preţurile la medicamente cresc dramatic, dar mai ales pentru că doctorii prescriu din ce în ce mai mult. Aceeaşi maladie cu altă pălărie Americanul Vince Parry este un guru al acestui tip de marketing. Într-un articol intitulat uluitor "Arta de a cataloga starea de sănătate" (The Art of Branding a Condition - în Medical Marketing & Media, Londra, mai 2003), Parry explică metodele prin care firmele sale "favorizează crearea" tulburărilor medicale: . reevaluarea stării de sănătate; . redefinirea unor boli cunoscute de mult şi rebotezarea lor; . crearea unor disfuncţii din nimic; (preferatele lui Parry sunt disfuncţia erectilă, deficitul de atenţie la adulţi şi sindromul disforic premenstrual).

vineri, 16 martie 2012

Ce este depresia?

Depresia este din ce în ce mai întâlnitâ în zilele noastre ți ne confruntăm din ce în ce mai des cu ea, și la un moment dat ne punem intrebarea..ce mi-ar mai trebui ca să fiu fericită ? De ce mă simt mereu copleșită de griji, nevoi, de ce mă simt obosită și nu am chef de nimic și parcă mereu mi-aș dori să dorm și atât ?


La un moment dat o prietenă de-a mea mi-a zis că mai nou are probleme cu fierea, ficatul, că ii cade părul, că are un nod in gat  și că nu se simte deloc bine, că parcă nu mai arată bine, nu mai este frumoasă.
 I-am zis că toate acestea sunt de la stresul cotidian și grijile pe care și le face deseori inutil. De unde știu ? Pentru că am trecut și eu prin toate acestea..am avut zile în care am dormit mult și totusi nu arătam bine, aveam cearcane..atunci mă gândeam că poate nu am mâncat ce și cât trebuie, poate că e din cauza vârstei…greșit ! Pe urmă am observat că aveam zile în care eram veselă, fără griji și deși nu dormeam decât câteva ore, totuși nu mă simțeam obosită și eram și frumoasa și am realizat că frumusețea vine din interior, din stările mele emoționale.
Bineințeles că aveam în continuare zile în care imi simțeam fruntea încrețită și parcă nu o puteam relaxa, parcă aveam ușoare dureri de cap și lipsă de chef și bineințeles că orice aș fi mâncat îmi dădeam fierea peste cap, uneori simțeam gust amar în gură, sau un miros ca de benzină în nas și gură.

Intoxicarea corpului nu este doar consecința unei alimentații dezechilibrate, cum se crede de obicei, este și rezultatul factorilor emoționali: nemulțumire, supărare, furie, gânduri negre, toate acestea modificând funcționarea corectă a bilei și ficatului, astfel apărând insomniile, discomfortul digestiv și dereglări ale metabolismului.