Culese de prin lume despre produsele homeopate și cele naturiste, educație și sfaturi de alimentație sănătoasă..
luni, 6 aprilie 2015
Deficitul de magneziu la copii
Când vine vorba de copiii de astăzi, aceştia au un deficit mare de magneziu pentru mai multe motive:
1) alimentele pe care le manâncă sunt tot mai sărace în magneziu, în general, şi sunt în scădere în conţinut mineral într-un mod alarmant.
2) alimentele mâncate de mulţi copii de la fast-food sau acasă sunt foarte procesate, şi nu oferă nutriţie reală pentru organism.
3) pentru că organismul celor mai mulţi copii nu absorb mineralele de care au nevoie chiar şi atunci când sunt prezente în intestin.
Absorbţia de magneziu este dependentă de sănătatea intestinală, care este compromisă în totalitate în sindroame de intestin permeabil şi alte probleme intestinale ca majoritatea tulburărilor în autism.
4) pentru că suplimentele orale pe care se bazează medicii nu sunt uşor de absorbit, deoarece acestea nu sunt în forma corectă şi că în general, nu este uşor de administrat pe cale orală.
Printre alimentele cu un bogat conţinut în magneziu amintesc:
1. Legumele verzi: spanac, salată, varză consumate în stare proaspată
2. Nucile, migdalele şi seminţele de in, floarea soarelui
3. Peştele în special cel gras
4. Ciocolata neagră
5. Fructele proaspete sau uscate
6. Ierburile aromatice
Autismul şi deficitul de magneziu.
Atunci când studiem spectrul autismului şi alte tulburări neurologice la copii, este important să se cunoască şi semnele lipsei magneziulu : agitat, nu poate sta linistit, isi balaseaza corpul, scrâşnirea dinţilor, sughiţul, sensibil la zgomot, atenţie redusă, concentrare săracă, iritabil, agresiv, gata să explodeze.
Tratamentul şi in cazul copiilor se face ca şi la adulti cu magneziu oral combinat cu clorură (ulei) de magneziu administrat sub forma de băi (o cană de clorură de magneziu/baie).
Este nevoie ca baia să dureze minim 20 minute pentru ca magneziul să se absoarbă în ţesuturi.
vineri, 3 aprilie 2015
Magneziul și diabetul
Semnele de deficit sever de magneziu sunt: sete extremă, foame extremă, urinare frecventă, răni sau lovituri care se vindecă lent, piele uscată cu mâncărimi, pierdere in greutate inexplicabilă, vedere incetoşată, care se schimbă de la o zi la alta, oboseală neobişnuită sau somnolenţă, furnicături sau amorţeală la nivelul mâinilor sau picioarelor.
Dar stai putin, nu sunt aceleasi simptome ca și cele de diabet zaharat?
Mulţi oameni au diabet zaharat cu aproximativ 5 ani înainte de a prezenta simptome puternice.
Până în acel moment, unii oameni au deja deteriorari ale ochilor, rinichilor, leziuni ale nervilor cauzate de starea de deteriorare a celulelor lor din cauza rezistentei la insulină şi deficitului de magneziu.
Deficitul de magneziu este sinonim cu diabetul zaharat şi este la rădăcina majorităţii problemelor cardiovasculare.
Deficitul de magneziu este un predictor de diabet şi boli de inima, diabeticii au nevoie de mai mult magneziu şi pierd mai mult magneziu decat majoritatea oamenilor.
În două studii facute atat la barbati cat si femei, cei care au consumat mai mult magneziu in dieta lor au fost cel mai putin probabil de a dezvolta diabet zaharat de tip 2, potrivit unui raport în ianuarie 2006 revista Diabetes Care.
Până în prezent, foarte puţine studii au examinat direct efectele pe termen lung ale magneziului în diabet.
Dr. Simin Liu de la Harvard Medical School și Școala de Sănătate Publică din Boston, spune, "Studiile noastre au furnizat unele dovezi directe că un aport mai mare de magneziu în alimentaţie poate avea un efect de protecţie pe termen lung cu privire la reducerea riscului de apariţie a diabetului".
Setea de diabet zaharat este o parte din răspunsul organismului la urinare excesiva. Urinarea excesiva este încercarea organismului de a scăpa de glucoză în plus în sânge. Această urinare excesiva duce la creşterea senzatiei de sete. Dar trebuie să ne uitam la cauza acestui nivel de lipsă de armonie.
Organismul are nevoie să-şi arunce glucoza din cauza creşterii rezistenţei la insulină iar rezistenţa este alimentată direct de deficitul de magneziu, ceea ce determină insulte toxice mult mai dăunatoare pentru țesuturi în același timp.
Când diabeticii obţin zaharuri din sânge prea mari, corpul creează "cetone", ca un produs de rupere în jos a grăsimilor. Aceste cetone sunt cauza acidității sângelui care determină "acidoza" din sânge, ceea ce duce la cetoacidoză diabetică (DKA).
Este, de asemenea numită "acidoză diabetică", "cetoza", "cetoacidoză" sau "comă diabetică".
Suplimentele de magneziu orale reduc deshidratarea hematiilor.
Setea diabetica este iniţiată în mod special prin deficit de magneziu, cu exces de calciu în celule.
Dar stai putin, nu sunt aceleasi simptome ca și cele de diabet zaharat?
Mulţi oameni au diabet zaharat cu aproximativ 5 ani înainte de a prezenta simptome puternice.
Până în acel moment, unii oameni au deja deteriorari ale ochilor, rinichilor, leziuni ale nervilor cauzate de starea de deteriorare a celulelor lor din cauza rezistentei la insulină şi deficitului de magneziu.
Deficitul de magneziu este sinonim cu diabetul zaharat şi este la rădăcina majorităţii problemelor cardiovasculare.
Deficitul de magneziu este un predictor de diabet şi boli de inima, diabeticii au nevoie de mai mult magneziu şi pierd mai mult magneziu decat majoritatea oamenilor.
În două studii facute atat la barbati cat si femei, cei care au consumat mai mult magneziu in dieta lor au fost cel mai putin probabil de a dezvolta diabet zaharat de tip 2, potrivit unui raport în ianuarie 2006 revista Diabetes Care.
Până în prezent, foarte puţine studii au examinat direct efectele pe termen lung ale magneziului în diabet.
Dr. Simin Liu de la Harvard Medical School și Școala de Sănătate Publică din Boston, spune, "Studiile noastre au furnizat unele dovezi directe că un aport mai mare de magneziu în alimentaţie poate avea un efect de protecţie pe termen lung cu privire la reducerea riscului de apariţie a diabetului".
Setea de diabet zaharat este o parte din răspunsul organismului la urinare excesiva. Urinarea excesiva este încercarea organismului de a scăpa de glucoză în plus în sânge. Această urinare excesiva duce la creşterea senzatiei de sete. Dar trebuie să ne uitam la cauza acestui nivel de lipsă de armonie.
Organismul are nevoie să-şi arunce glucoza din cauza creşterii rezistenţei la insulină iar rezistenţa este alimentată direct de deficitul de magneziu, ceea ce determină insulte toxice mult mai dăunatoare pentru țesuturi în același timp.
Când diabeticii obţin zaharuri din sânge prea mari, corpul creează "cetone", ca un produs de rupere în jos a grăsimilor. Aceste cetone sunt cauza acidității sângelui care determină "acidoza" din sânge, ceea ce duce la cetoacidoză diabetică (DKA).
Este, de asemenea numită "acidoză diabetică", "cetoza", "cetoacidoză" sau "comă diabetică".
Suplimentele de magneziu orale reduc deshidratarea hematiilor.
Setea diabetica este iniţiată în mod special prin deficit de magneziu, cu exces de calciu în celule.
joi, 2 aprilie 2015
Iodul ajută la prevenirea autismului
Ultimele cercetări arată o corelaţie tulburătoare între funcţia tiroidiană a femeii insărcinate şi riscul pentru autism al copilului. Un studiu arată că, atunci când "mamele au avut niveluri foarte scăzute de hormon tiroidian la începutul sarcinii şansa de a avea un copil cu autism a fost înmulţită cu 4."
Comunitatea medicală a început recent să se impotrivească până la punctul de a crea o fobie împotriva iodului în administrare orală.
Dr. Gabriel Cousens în Statele Unite ale Americii spune că, "istoric, încă din 1911, oamenii au luat în mod normal între 300,000-900,000 micrograme pe zi fără incidente. Cum se face că acum doar 1/5000 din această doză este acum considerată sigură? Alti cercetători au folosit între 3.000 și 6.000 de micrograme / zi, pentru a preveni guşa endemică.
Iodul se găseşte în fiecare dintre cele sute de trilioane de celule ale corpului nostru. Fără un nivel de iod adecvat viaţa este imposibilă. Iodul este nutrientul universal pentru sănătate şi aduce sănătate pe mai multe niveluri.
Dr. Gustavo Roman, împreună cu unii cercetătorii din Țările de Jos au studiat mii de femei olandeze însărcinate şi au găsit că lipsa de iod din dieta lor afectează dezvoltarea creierului fătului. "Cred că, pentru prima dată, avem posibilitatea de a găsi o explicaţie a problemei, dar cel mai important, avem un mod de a preveni acest lucru", spune autorul principal Dr. Roman.
Cea mai frecventă cauză de deficit de hormon tiroidian este lipsa iodului din alimentaţie. Cercetătorii participanţi în acest studiu cred că unul din şapte americani este considerat a fi deficitar de iod, dar Dr. David Brownstein a testat 5.000 de persoane din zona Detroit şi a gasit 90% dintre persoane deficitare.
Dacă mama are insuficient iod în organism în timpul sarcinii, poate determina apariţia unui IQ scăzut permanent, precum şi probleme cu glanda tiroidă, la viitorul copil.
Femeile gravide şi cele care alăptează au nevoie de 220-290 micrograme de iod pe zi, aceste doze fiind conţinute deseori în vitaminele prenatale.
Comunitatea medicală a început recent să se impotrivească până la punctul de a crea o fobie împotriva iodului în administrare orală.
Dr. Gabriel Cousens în Statele Unite ale Americii spune că, "istoric, încă din 1911, oamenii au luat în mod normal între 300,000-900,000 micrograme pe zi fără incidente. Cum se face că acum doar 1/5000 din această doză este acum considerată sigură? Alti cercetători au folosit între 3.000 și 6.000 de micrograme / zi, pentru a preveni guşa endemică.
Iodul se găseşte în fiecare dintre cele sute de trilioane de celule ale corpului nostru. Fără un nivel de iod adecvat viaţa este imposibilă. Iodul este nutrientul universal pentru sănătate şi aduce sănătate pe mai multe niveluri.
Dr. Gustavo Roman, împreună cu unii cercetătorii din Țările de Jos au studiat mii de femei olandeze însărcinate şi au găsit că lipsa de iod din dieta lor afectează dezvoltarea creierului fătului. "Cred că, pentru prima dată, avem posibilitatea de a găsi o explicaţie a problemei, dar cel mai important, avem un mod de a preveni acest lucru", spune autorul principal Dr. Roman.
Cea mai frecventă cauză de deficit de hormon tiroidian este lipsa iodului din alimentaţie. Cercetătorii participanţi în acest studiu cred că unul din şapte americani este considerat a fi deficitar de iod, dar Dr. David Brownstein a testat 5.000 de persoane din zona Detroit şi a gasit 90% dintre persoane deficitare.
Dacă mama are insuficient iod în organism în timpul sarcinii, poate determina apariţia unui IQ scăzut permanent, precum şi probleme cu glanda tiroidă, la viitorul copil.
Femeile gravide şi cele care alăptează au nevoie de 220-290 micrograme de iod pe zi, aceste doze fiind conţinute deseori în vitaminele prenatale.
Magneziul și îmbătrânirea
O celulă sănătoasă are mai mult magneziu și un nivel mai scăzut de calciu.
Calciul se poate depune oriunde în corpul dumneavoastră şi poate cauza leziuni grave dacă nu este echilibrat cu magneziul.
Acesta reglementează acţiunea de fixare a calciului.
De exemplu, acumularea de calciu în exces în jurul oaselor şi articulaţiilor poate determina artrită. Prea mult calciu depus în inima ta cauzează leziuni arteriale.
Calciul în exces poate determina boli de inimă, cancer, piele ridată, pietre la rinichi, osteoporoză , probleme dentare, osteofite, cataractă şi multe alte probleme de sănătate.
Calciul şi magneziul sunt opuse prin efectele lor asupra structurii corpului nostru: calciul contractă fibra musculară iar magneziul o relaxează .
Daca magneziul este insuficient muschii rămân tensionaţi şi de-a lungul anilor excesul de calciu poate provoca crampe în muşchi.
Calciul este esential pentru sanatate însă deţine un pericol ascuns care ne duce la sfârşit mult mai repede decât ne-am dori.
Calciul este nutrientul cel mai promovat de adepţii medicinei convenţionale , nutriţionale, şi alternative, aceasta fiind o mare greşeală deoarece magneziul este cel care ar trebui promovat.
Dacă nu aveţi suficient magneziu pentru a ajuta la mentinerea calciului dizolvat în organism, s-ar putea să aveţi spasme din cauza excesului de calciu în muşchi, fibromialgie, rigidizarea arterelor, şi chiar carii dentare.
Un alt scenariu se produce în rinichi sau fiere. Dacă există prea mult calciu în rinichi, fiere şi nu există suficient magneziu pentru a-l dizolva, puteţi obţine pietre la rinichi sau fiere.
Magneziul este cel care controlează de fapt densitatea oaselor si nu calciul.
Magneziul şi calciul lucrează împreună pentru a controla acţiunea musculară deşi calciul devine o problemă atunci când nu există suficient magneziu pentru a controla acţiunile calciului.
Calciul devine o otravă cu acţiune lentă (de multe ori in decenii de acumulare) pentru ţesuturile din tot corpul, atunci când este în exces față de magneziul aflat în deficit.
În caz de calcifiere, un nivel ridicat de calciu duce la formarea de piatră sau pinten.
Magneziul creşte solubilitatea calciului în urină.
Completarea dietei cu magneziu a demonstrat un efect semnificativ în prevenirea recurenţelor de pietre la rinichi.
Extrem de puţini practicieni de asistenţă medicală recomandă inceperea unor tratamente intensive de magneziu si nu ştiu să renunte la calciu.
Acesta poate fi chiar nebulizată direct în plamani atunci când este utilizată forma sa cea mai pură .
Prea mult calciu face ca inima să meargă într-un spasm şi nu se poate relaxa. Acesta este un atac de cord.
Adenozin trifosfatul, "moneda de energie" a celulei, depinde de magneziu. Aceasta înseamnă că este evident că pompa de calciu la nivelul membranei celulare este de asemenea dependentă de magneziu.
Fără magneziu suficient "disponibil biologic", pompa de calciu a celulei încetineşte. Astfel, un cerc vicios este stabilit.
Nivelurile scăzute de magneziu disponibile inhibă generarea de energie, precum şi nivelurile scăzute de energie inhibă pompa de calciu. Rezultatul final? Mitocondria, centru de putere al celulei și întregul corp, devine calcifiată.
Acesta este începutul îmbătrânirii . Totul începe în celulă. Acest lucru duce la îmbătrânirea organelor.
Când sunt consumate cantităţi mari de calciu, ai nevoie de mai mult magneziu. O dieta cu conţinut ridicat în calciu creşte nevoia organismului pentru magneziu.
Oricine vrea să trăiască mai mult ar trebui să acorde o atenţie la povestea magneziului şi ar trebui să înceapă imediat un tratament puternic şi prelungit cu magneziu sub forma de clorură. Clorura de magneziu dizolvată in apă formeaza uleiul de magneziu.
Clorura de magneziu este forma cea mai versatilă, absorbabilă şi eficientă de magneziu şi poate fi utilizată oral, transdermic şi prin perfuzie.
luni, 23 martie 2015
Sindromul picioarelor neliniștite
Cauzele specifice ale sindromului picioarelor neliniștite nu sunt cunoscute, dar acesta afectează milioane de oameni.
Șansele de a dezvolta sindromul picioarelor neliniștite crește o data cu vârsta. Mai mult de o persoană din 10, cu vârsta peste 65 de ani este afectată. Dar de acest sindrom pot suferi chiar si copiii.
Acest sindrom a fost descris pentru prima dată în 1945 de către un specialist suedez de neurologie Karl-Axel Ekbom.
Femeile sunt mai susceptibile de a fi afectate decât bărbații mai ales în ultimele câteva săptămâni de sarcină.
La copii, sindromul poate fi diagnosticat în mod greșit ca "durere de creștere". Simptomele de obicei se agravează pe măsură ce oamenii îmbătrânesc.
Sindromul picioarelor neliniștite este o afecțiune cronică, perturbatoare în cazul în care o simte ca un îndemn de a mișca picioarele, de asemenea o senzație neplăcută, cum ar fi durere, senzație de mâncărime sau gâdilat în mușchi în timp ce încerci să dormi culcat. În multe cazuri de picioare neliniștite, manifestarea simptomelor este ușoară, dar, în cazuri mai severe, simptomele pot fi de multe ori intolerabile.
Atunci când aveți sindromul picioarelor neliniștite, o noapte fără somn vă poate face viața și mai grea. Te poți simți atât de obosit încât să iți vină sa plângi.
Foarte mulți oameni suferă de acest sindrom, deoarece au lipsă serioasa de magneziu.
E prea greu sa înțeleagă medicii? Sunt atât de capturați de paradigmele farmaceutice încât nu pot vedea răspunsul ușor?
Cea mai mare parte a populației are deficit de magneziu și problema se înrăutățește datorita conținutului nutrițional în scădere în produsele alimentare. În plus, toate produsele alimentare albe, orez alb, pâine alba, zahăr alb, sare alba și spaghete albe au tot magneziul scos.
Cel mai bun tratament al sindromului picioarelor neliniștite este cu orice formă de magneziu, deoarece magneziul relaxează mușchii și nervii. Mai mult decât atât, calciul determină contracția fibrelor musculare scheletice, pe când magneziul provoacă relaxare. Când există prea mult calciu și insuficient magneziu în interiorul unei celule, puteți obține contracția musculară susținută: spasme și uneori chiar convulsii.
Pentru a duce sarcina la bun sfârșit și pentru o naștere ușoară, femeile însărcinate trebuie să facă băi cu ulei de magneziu.
Uleiul de magneziu aplicat prin pulverizare de 2 ori pe zi pe genunchi și picioare, combinat cu suplimente orale de magneziu poate face ca simptomele de picioare neliniștite să dispară.
Eu folosesc ulei de magneziu pulverizat de 1-2 ori pe zi pe picioare sau mâini. De asemenea mai folosesc zilnic și magneziu oral ân formă ionica, pentru a fi în formă în fiecare zi.
Magneziul este un mineral esențial care joacă un rol important în funcționarea sistemului musculo-scheletic. Magneziul permite mușchilor să se relaxeze, oferind un efect calmant, care permite o relaxare profundă și un somn mai bun.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
